Czym jest komin systemowy?
- Szczegóły
Kominy są niezbędnym elementem każdego domu w naszej strefie klimatycznej, gdzie przez część roku temperatura zewnętrzna jest na tyle niska, że aby utrzymać ciepło we wnętrzu domu, musimy ogrzewać go specjalnymi kotłami. Komin jest odpowiedzialny za skuteczne i bezpieczne odprowadzanie do atmosfery produktów spalania urządzeń służących do ogrzewania domu. Jeszcze do niedawna piece i kotły stosowane w budynkach były opalane na dwa rodzaje paliwa: drewno albo węgiel. W tego rodzaju piecach dym osiągał niezwykle wysoką temperaturę, co wymuszało budowę kominów odpornych na jej oddziaływanie. To dlatego w starych budynkach spotykamy najczęściej kominy zrobione z cegły, która jest odporna na działanie wysokiej temperatury. Kiedy opracowano kotły zasilane gazem i olejem, wznoszenie ceglanych kominów przestało być koniecznością. W domach, w których kominy były wykonane z cegieł, należało zainstalować specjalne wkłady ze stali, które chroniły mur przed niekorzystnym działaniem spalin z pieców nowego typu. Z czasem zaczęto produkować nowe rodzaje kominów dopasowane do potrzeb nowych pieców. Na rynku pojawiły się niezależne systemy kominowe.
Jak jest zbudowany komin systemowy?
Komin systemowy jest wykonany z wyprodukowanych wcześniej w fabryce elementów ceramicznych. Na budowie składa się go niczym konstrukcję z klocków. Montaż kominów systemowych jest szybki, sprawny, ekonomiczny i prosty, a producenci tych gotowych kominów mają w swojej ofercie wszystkie niezbędne elementy dodatkowe (np. czapy, nasady kominowe czy wyczystki).
Jakie właściwości ma komin systemowy?
Kominy systemowe są odporne na działanie niezwykle agresywnych substancji chemicznych, które są obecne w spalinach pochodzących z pieców opalanych gazem czy olejem opałowym. Można nimi bezpiecznie odprowadzać spaliny, których temperatura mieści się w przedziale 200°C – 600°C. Mogą współpracować ze wszystkimi rodzajami kotłów, pieców i kominków zarówno tymi zasilanymi paliwami stałymi (węglem, koksem czy drewnem), jak i tymi opalanymi paliwami gazowymi oraz płynnymi. Aby mogły sprawnie działać, ciśnienie w ich wnętrzu musi być niższe niż to panujące na zewnątrz komina. Zastosowanie kominów systemowych umożliwia odzyskiwanie energii grzewczej ze spalin.